tisdagen den 19:e maj 2009

Hot brights för läpparna

En vårnyhet hos The Body Shop är duon Hot Brights Lips & Cheeks som innehåller ett fint, rosa läppglans med silverskimmer i och ett bärigt, rödrosa stain för både läppar och kinder. En perfekt kombo tycker jag! 198 kronor går kalaset på och det innehåller 2 x 4 ml. Är man bara intresserad stainet finns det att köpa separat, 8 ml Lip & Cheek Stain får man får 149 kronor och det ingår i det ordinarie sortimentet.
Det gick inte så bra när jag skulle ta närbilder för att visa hur Hot Brights ser ut på, så jag kom på att jag kunde ta en FOTD med fokus på läpparna. På den vänstra bilden har jag bara målat med stainet på halva munnen för att man verkligen ska se skillnaden. Det ger en fin och naturlig rödrosa färg tycker jag. När man applicerar stainet känns det vattnigt och det tar ett litet tag innan det verkligen går in i huden. Så man får passa sig för att slicka sig om läpparna, vilket är lite svårt eftersom det är litelite klistrigt och smakar gott! Men om man kan låta bli det får man en väldigt fin och jämn färg.

På den lite mindre seriösa bilden till höger har jag målat hela läpparna och har glosset över. Glosset ljusar upp lite och ger vackert skimmer med sina silvriga glitterpartiklar. Det känns lent på läpparna och doftar gott av rosor.

Hållbarheten är inte lika bra som mitt Posietint, men helt acceptabel. En supersnygg kombination av gloss och stain, som dessutom är väldigt lättmålade. En ny favorit i min, lite för stora, samling av lippies helt enkelt. Love it!

M.A.C släppte ju nyligen kollektionen A Rose Romance där det ingick några See Thru Lip Colors som också är lip tints. När vi besökte vår M.A.C-disk för att spana in kollektionen testade jag att göra en swatch på Sofias hand med färgen Secret Crush som ni ser till höger. Och den är ju väldigt, väldigt lik The Body Shops som ni ser till vänster. Och jag föredrar faktiskt den från TBS, så om ni har varit sugen på varianten från M.A.C så vet ni att det finns en väldigt fin dupe.

Vad tycker ni om Hot Brights om ni har testat? Eller är ni kanske sugna på att göra det?
/Therése

7 kommentarer:

  1. Hittills har jag inte varit det minsta intresserad av det, men nu när jag ser bilderna här så... Du var jättensygg i den färgen, jag måste definitivt spana in det imorrn :)

    SvaraRadera
  2. Tack så mycket! :)
    Tror jag ska fortsätta på godistemat, det verkar ju vara poppis :P

    SvaraRadera
  3. Jag har ett tint från TBS som jag köpte förra året, kanske ska ta fram det igen? Vad vacker du är, förresten!

    SvaraRadera
  4. Gud vad du har fint hår! Är det din naturliga färg, eller färgar du det? vilken färg isåfall?

    SvaraRadera
  5. Sofia: Tack! En riktigt snygg färg, absolut värt att spana in :)

    Des: Då är det säkert samma tint, tror bara de har ett. Värt att gräva fram tycker jag allt. Och åh, tack snälla!

    Carro: Tack! Det är nästan helt min egna hårfärg, har lite mörkare färg kvar i längderna efter att ha färgat mitt hår svart i många år. Haft komplex över mitt hår länge, men nu gillar jag det! En kopparröd nyans hade jag rekommenderat som färgning :)

    SvaraRadera
  6. Jag älskar stain och kommer absolut införskaffa ett snarast möjligt, hade ett från bodyshop innan och det är fint på både kinder och läppar. Tack för tipset!!

    SvaraRadera
  7. beyondsizes: Visst är det tjusigt med stains! Kan vara samma som du har haft :) För den delen i duon finns i det ordinarie sortimentet.

    SvaraRadera

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...