
Jag har fått några frågor om mitt Mineralize Skinfinish Natural från MAC och nu kände jag att det var dags att besvara dem ordentligt med en recension. Mineralize Skinfinish Natural (inte att förväxla med dem andra Mineralize Skinfinish, förkortat MSF, som är forstiga och används för highlighting) är ett mineralpuder som även går att använda som foundation.
Personligen tycker jag täckningen är lite för låg för att använda pudret som foundation, de dagar min hy samarbetar funkar det helt okej - men jag känner ändå att pudret skulle kunna jämna ut lite till. Jag brukar ha en del röda partier på kinderna och har lätt för att få ärr, men det fixar inte MSF Natural att täcka helt. Men om du inte har så mycket som du vill täcka utan bara vill jämna ut hudtonen är det antagligen en perfekt produkt för dig. Det där med täckning är en smaksak.
Men om du är på jakt efter en foundation skulle jag nog rekommendera en med rena mineraler istället, Everyday Minerals har både bra och billiga där man själv kan välja täckningsgrad. MSF Natural innehåller till exempel talk som kan täppa till porerna och en hel radda parabener om man nu vill undvika dem. Om man är känslig mot bismuth bör man också vara försiktig med den här produkten.
Nu är jag inte så missnöjd med MSF Natural som det kanske låter, men jag bytte inte till mig produkten för att ha som foundation utan som vanligt puder för att fixera flytande foundation. Och till det ändamålet gillar jag MSF Natural desto mer! Det ger en sammetslen och naturlig finish med lite lagom glow. Dessutom får man lite extra täckning, perfekt för touch-ups under dagen och röda kinder. Drygt är det också, jag har bara plattat till den rundade toppen lite. Det här kommer räcka länge. Enda nackdelen är att pudret kan tendera att se kakigt ut om man använder för mycket, speciellt om man har det över en heltäckande foundation som jag. Då gäller det att vara lätt på handen.

Här är en liten swatch för att man ska kunna få en uppfattning om täckningen och färgen som jag har i Medium. Jag har smackat på ordentligt med puder, så när man har jobbat in det ordentligt i huden är täckningen inte lika hög.
Snart kommer en recension på Revlon Colorstay foundation som jag använder tillsammans med mitt MSF Natural. Jag är på jakt efter något annat löspuder att använda till Colorstay eftersom jag känner att det kanske blir lite för mycket av det goda kombinerat med MSF Natural, hög täckningsgrad that is. Men det är en annan historia.
Pris? 270 kronor för 10g.
Var? MAC's diskar och butiker.
Var? MAC's diskar och butiker.
Har ni något favoritpuder som ni inte klarar er utan?
/Therése






5 kommentarer: