Det är många som har skrivit om Dr Brandts nyhet Pores No More Vacuum Cleaner - blackhead extractor. Jag och Sofia har fått varsitt ex att testa och nu tänkte jag dela med mig av våra första tankar. Hoppas det kan stilla er nyfikenhet.

Jag saxar produktbeskrivningen från pressutskicket:
"Produkten kan bäst beskrivas som en dammsugare i flytande form. Lägg på ett tunt lager och låt verka i fem till tio minuter innan du tvättar bort. Vacuum Cleaner suger effektivt upp orenheter och pormaskar samtidigt som den minskar porstorleken. Salicylsyra löser upp tilltäppta porer medan glykolsyra peelar och mjukgör."
- Hjälper till att lösa upp och rengöra igentäppta porer och "blackheads"
- Kontrollerar överskottssebum
- Balanserar fet/blandhud
Egentligen ska man testa en hudvårdsprodukt längre tid för att hinna få en helhetsuppfattning, men jag känner att jag har fått ett tillräckligt bra första intryck för att kunna göra en recension. Jag kan börja med att skriva att jag nästan är worst case scenario när det gäller problem med porer, om än på en väldigt liten del - min nos, det har hudterapeuter redan bekräftat. De sitter där de sitter. Men Vacuum Cleaner är det bästa jag har testat hittills! Det är ingen mirakelprodukt för den har inte magiskt trollat bort (eller dammsugit upp) de små orenheterna, men jag märker faktiskt en skillnad. Och det kan jag inte påstå att jag direkt har gjort förut.
Huden blir extremt len på de områden där jag har använt Vacuum Cleaner, näsan och en liten bit ut på kinderna. Efter några gånger upplever jag att porstorleken har minskat något och att pormaskarna har blivit färre. Även om produkten inte är så bra på att "suga upp" orenheterna som jag hade hoppats. Men som sagt, de sitter hårt. Jag hoppas att produkten på sikt kan lösa upp allt, för det känns det som att den har börjat göra med tanke på mina första intryck. Man får behärska sig och inte använda den för ofta bara, den har en rätt bra uttorkande effekt och huden kan flaga lite om man varit generös med "dammsugaren".
Överlag är vi rätt nöjda båda två, Sofia har liknande problem och har upplevt samma effekt, men hoppas på bättre resultat när det gäller att lösa upp alla orenheter. Även om det är toppen att porstorleken har minskat vill man ju bli av med allt. Speciellt om man hade pungat ut med nästan 500 spänn, då hade jag nog hopppats på mer. Dryg är den i alla fall, så jag hoppas att den räcker länge och att jag får uppleva något Eureka-moment.
Pris? 495 kr för 30ml.
Var? Bland andra NK, Åhléns City, Accessora, Eleven och Grooming.
Var? Bland andra NK, Åhléns City, Accessora, Eleven och Grooming.
/Therése






5 kommentarer: