Okej, det kanske råkade slinka med något mer när jag beställde hem penslar och julklappar från Coastal Scents ... Concealerpaletten Camo Quad finns i fyra olika utföranden: Light, Medium, Dark och Color Corrector. Jag klickade hem en i färgen Light eftersom jag är, hmm, blek. Light innehåller en persikorosa nyans som ska täcka och neutralisera mörka ringar under ögonen, en gul som ska neutralisera röda partier, en "beige" för att täcka finnar och utslag samt en vit för highlighting.
Ja vad tycks då Sofia? Den vita delen har varit i princip orörd eftersom jag använder andra produkter att highlighta med i ögonvrån, under ögonbrynen och på kinderna. Övriga nyanser är jag däremot smått förälskad i. Jag gillar verkligen konceptet med flera concealernyanser i en och samma palett. Tidigare har jag använt både Make up Stores Cover All Mix och Viva La Divas budgetvariant 3 in One Eyes & Spots Concealer och jag har gillat dem båda. Men jag tror faktiskt att Camo Quad har tagit över favoritplatsen nu. Den är väldigt tunn och lätt i konsistensen samtidigt som den ger helt okej täckning och är lätt att arbeta med. Den utför inte mirakel, men den levererar ändå. Det bästa med konsistensen är just att den inte riktigt är som klassiska krämconcealers. Vid applicering känns den krämig och lätt, men väl på plats känns det nästan som en blandning av kräm och puder. Finishen blir matt, tänk satin-finish ... Finishen är jäkligt svår att beskriva egentligen, men produkten sitter på plats i alla fall!
Man får rätt mycket produkt i en sån här palett. Som ni ser så täcker förpackningen i princip hela min handflata och innehåller 12,5 gram.
Det enda som egentligen stör mig är att Light väl på plats i nyllet faktiskt är ännu ljusare än vad jag väntat mig. Den persikorosa nyansen ser perfekt ut i förpackningen, men är nästan lite för ljus för att korrigera mörka ringar med, effekten blir snarare highlightande. Så jag är lite sugen på att även beställa en i färgen Medium för att kunna blanda med, priset är ju inte direkt en smärtsam historia.
Pris? $7.95, cirka 60 svenska kronor. Frakt tillkommer, samt moms ifall man handlar för över 300 kronor.
Var? coastalscents.com
/Sofia










6 kommentarer: