Thigh High från Essie är ett djuprött lack fullspäckat med skimmer. Tanken var att jag skulle ha det här lacket vid jul, men eftersom leveransen från Blush tog nästan en månad så fick jag aldrig målat dit det. Men det är så fint att jag gärna använder det nu efter juletider, särskilt idag när Therése och jag ska ut och göra staden farlig! Thigh High ger mig väldigt höstiga och vintriga vibbar, men å andra sidan så har jag aldrig brytt mig mycket om säsongsfärger utan kör på vad humöret säger. Så lacket kan mycket väl få krypa fram även i sommarsolen och visa sitt skimmer i all sin flärd.
Essies lack är lättmålade och rätt rinniga, vilket jag gillar - jag tycker det är lätt att få det jämnt då. Det krävs tre lager för ett helt täckande resultat, därefter har lacket fått sig en omgång av överlack från OPI.
Pris? 110 kronor i svenska butiker. Beställer man från USA kostar det $4, vilket är cirka 28 kronor.
Var? Blush (men jag avråder att man beställer därifrån då det har varit mycket strul med leveranser det senaste, läs bland annat P'ssions och Aspiesinnets inlägg om detta), Transdesign, Åhléns City i Stockholm
/Sofia







9 kommentarer: