söndagen den 24:e januari 2010

Inspiration från ryska Vogue


Alasdair McLellan plåtade undersköna modellen Hannah Holman och de fint tatuerade killarna Ash Stymest och Ross Tanner för årets första nummer av ryska Vogue. Och jag måste säga att det finns inget jag inte älskar med det här. B-E-A-utiful. Jag är ett stort fan av både tatueringar och fotografi så dessa bilder får mitt hjärta att ticka lite snabbare. Dessutom tycker jag både smink och hår är alldeles underbart. Allt från klarrosa och glossiga läppar till starka och artistiska versioner av smokey eyes med svarta läppar. Och de ljusa ögonbrynen passar riktigt bra i dessa looker, den sista bilden är vackert naturlig med diskret highlighting. 





Make up-artist: Linda Cantello
Hårstylist: Shon
Cred: Models för inscannade bilder

/Therése

7 kommentarer:

  1. Wow! De svartvita bilderna är såååå läckra!
    SvaraRadera
  2. God damn vad bilderna är heta ...
    SvaraRadera
  3. Förbannat snyggt. Dock kan jag sakna att de kvinnliga modellerna aldrig är tatuerade. Det blir tuff kille på fina flickan gone bad. Undrar om de glömmer att även fina flickor gillar tatueringar och modetidningar?
    SvaraRadera
  4. Kabuki: Eller hur, dödsläckert!

    Veronica: Älskart!

    Sofia: You know it bejb!

    schmut: Ja, det är lite trist. Men i tidningar som Vogue använder de sig väl mest av supermodeller som väljer att inte tatuera sig nämnvärt för att fortfarande kunna ta alla uppdrag. Däremot finns det ju gott om tatuerade och coola tjejer i andra tidningar.
    SvaraRadera
  5. Jag tycker att bilderna är urtjusiga! och jag gillar kontrasten mellan de tatuerade männen och den "rena" modellen. Jag kanske är en stereotyp:)
    SvaraRadera
  6. Emma P: Jag gillar också kontrasten :)
    SvaraRadera

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...