torsdagen den 21:e januari 2010

Paul & Joe levererar finaste Alice i Underlandet-kollektionen


Det har varit mycket Alice i Underlandet på tapeten det senaste i samband med Tim Burtons kommande filmatisering som ser ut att vara helt fantastisk. OPI släpper en nagellackskollektion och Urban Decay har kommit ut med en palett i väldigt begränsad upplaga.
Senast att hoppa på Alice-trenden är det franska märket Paul & Joe och det har de gjort med bravur! Det är inte första gången märket inspireras av Disney, titta bara på dessa underbara produkter. Jag tycker kollektionen Alice in Wonderland ser alldeles underbar ut. Jag gillar att den är inspirerad av den tecknade filmen som jag säkert har sett hundra gånger, minst.
I kollektionen säljs två kit: ett rosa vid namn Fantasy och ett blått som fått heta Daydream. Båda kiten innehåller vardera ett treatmentstift som är ett vårdande läppbalsam med en hint av färg, ett tåligt fodral för blotting papers med spegel i locket samt tillhörande blotting papers. Allt kommer i en fin plåtask. 

I vänster spalt ser ni produkterna som ingår i det rosa kitet och till höger de blå. Jag hade gärna sett att produkterna gått att köpa separat, det hade plånboken tackat för. Men jag måste nog ha ett kit ändå, lutar åt det rosa.


Jag tycker det är synd att det är treatmentstift som släpps istället för klassiska läppstift. Även om läpparna alltid kan behöva lite extra vård hade jag velat ha det rosa stiftet med hög pigmentering eftersom nyansen ser ljuvlig ut. Men förhoppningsvis ger det läpparna en fin hint av färg och en massa gloss.

Jag gillar konceptet med blotting papers eftersom det tar bort blänk från nosen som lätt uppstår framåt eftermiddagen utan att man varken rubbar sitt befintliga smink eller kakar på mer. Dock kan jag tycka att en pappersservett fyller ungefär samma funktion. Men det är som sagt smidigt med oljeabsorberande ark. Blotting papers kommer oftast i pappersfodral som går sönder och blir fula och tråkiga efter att ha åkt med en dag i väskan, men dessa fodral ser tåliga ut och har dessutom en spegel inuti. Perfa! Nästan så jag ser fram emot att bli blank om nosen nu ju.

Refills till fodralet för Blotting Papers. Även de oljeabsorberande arken har tryck med figurerna från Alice i Underlandet. 
Pris? Kiten kommer ligga på 25 pund styck, vilket är ungefär 290 svenska kronor.
Var? Släpps 25 februari hos ASOS där vi svenskar lätt kan klicka hem ett kit, eller varför inte båda.
/Therése
UPDATE: Tack till Bjooti som via BBB och Sassi Sam hittade rätt info.

9 kommentarer:

  1. Ja, ja, ja! Älskar allt jag ser!

    SvaraRadera
  2. Dessa saker var verkligen supersöta :) Lite vill-ha känsla bara för förpackningarna.

    SvaraRadera
  3. De kommer att kosta £25 per låda - varje plåtlåda innehåller ett paket b/p, ett paket b/p refill och ett treatmentstift.

    SvaraRadera
  4. Ååååh så söta, jag tror jag svimmar!

    SvaraRadera
  5. Åh vilka söta saker! Skulle definitivt kunna tänka mig att köpa båda kiten.

    SvaraRadera

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...