Essie's nagellack After Sex (tänker inte ens vitsa om namnet) är ett rosarött lack med vackert skimmer. Precis som de flesta av Essie's lack är det rinnigt i konsistensen men lätt att få jämnt och fint. Tre lager krävs för att få en helt opak färg även om två hade varit helt acceptabelt för min smak. Inte så mycket att orda om egentligen, jag gillar't!
Färgen är lite svår att fånga på bild, men som den ser ut i flaskan ovan är så jag tycker den ser ut på naglarna för det mesta. Där anar man skimret också, som är mycket läckrare i verkligheten. Ibland drar färgen mer åt rosa och ibland mer åt det vinröda hållet (målar man med lacket över en svart bas blir färgen slående lik Sofias snygga Thigh High). Jag gillar nyansen, den är som en lite roligare och flirtigare variant av det klassiska röda. Perfekt för V-Day och alla andra dagar.
Betyg? 4/5
Pris? 110 kronor på svensk mark, men i USA går det på blygsamma $4 vilket är ungefär 29 spänn.
Var? Kan finnas kvar på Åhléns-rean i Göteborg, annars gäller Trans Design och svenska Blush - men deras webbshop har strulat en del, läs det här och det här innan ni beställer.
Pris? 110 kronor på svensk mark, men i USA går det på blygsamma $4 vilket är ungefär 29 spänn.
Var? Kan finnas kvar på Åhléns-rean i Göteborg, annars gäller Trans Design och svenska Blush - men deras webbshop har strulat en del, läs det här och det här innan ni beställer.
Nu är Alla hjärtans dag snart över för i år och även om vi inte är så stora fans av "högtiden" skulle vi vilja passa på att överrösa er läsare med lite kärlek. Jag och Sofia blir så glada varje gång vi går in på bloggen och ser att någon av er har lämnat en kommentar. Det är era fina ord som får oss att vilja göra Heartcore så bra som möjligt. Så tack snälla!
/Therése









De har tagit bort essie på åhlens city i sthlm också :(
SvaraRaderaJättefint lack!
SvaraRaderaVackert! Gillar skimret och att det verkar dra lite åt hallonrosa.
SvaraRaderaAnonym: Tack för upplysningen, men trist att det blev borttaget.
SvaraRaderaKerstin: I like it :)
Kajsa Kavat: Hallonrosa kan man aldrig få nog av!
Apsnyggt lack! Åh:)
SvaraRaderabadbomben: Apsnyggt indeed :)
SvaraRadera