Rengöringsolja är numera en stapelvara i mitt badrumsskåp, jag har testat mig igenom några stycken och gillat dem alla hittills, men favoriten är helt klart Cleanse Off Oil från MAC. Den senaste tiden har vi testat ett gäng hudvårdsprodukter från Gilda och gissa om jag blev överlycklig när jag upptäckte att en av produkterna var just en rengöringsolja.
Cleansing Oil* beskrivs som en mild och effektiv rengöringsolja som ska avlägsna smink, fett, orenheter och slaggämnen. Den är tänkt att passa alla hudtyper och ska användas morgon och kväll. Den blandas med vatten så att ett lödder bildas, därefter masserar man in hela kalaset i ansiktet och sköljer sedan av.
Min lycka över rengöringsoljan grusades rätt fort eftersom det här är allt annat än vad en rengöringsolja ska vara enligt mig. Jag gillar pumpflaskan, men that’s about it. Den rengör effektivt, men inte på ett snällt sätt. Cleansing Oil känns inte mild och mysig som de tidigare rengöringsoljor jag testat, utan den känns uttorkande och irriterar min hy. Therése har upplevt precis samma uttorkande känsla när hon testat den. Men det är egentligen inte så konstig att vi upplever den som uttorkande eftersom en av huvudingredienserna är en sulfat, ett rengörande ämne som man vanligtvis hittar i schampon – utöver att få produkter att skumma och rengöra så kan sulfater både irritera och torka ut huden. I mitt tycke hör det helt enkelt inte hemma i ansiktsprodukter. I ingredienslistan hittar man även Cocoamide DEA som kan orsaka hudallerigi. Tråkigt att man måste stoppa i den här typen av ingredienser när produkten innehåller andra godingar i form av solrosolja, jojobaolja och vitamin E. Summan av kardemumman är att jag inte vill ha den här “oljan” i närheten av mitt nylle. Kanske att jag använder den som kroppsrengöring i duschen, men risken är rätt stor att den förpassas till ett mörkt hörn och därefter hamnar i soporna. Till råga på allt är den doftsatt med eterisk lavendelolja, en doft som jag inte kommer överens med för fem öre och som allt som oftast irriterar min hud.
Betyg? 1/5
Pris? Cirka 295 kronor för 125 ml.
Var? Gilda Cosmetics
I love cleansing oils so I was stoked about trying this one from swedish skin care brand Gilda, but after trying it out a few times and taking a closer look at the ingredients this oil isn’t going anywhere near my face again. It dried out and irritated my skin, no wonder since one of the main ingredients is a sulfate, a strong cleansing substance that is mainly used in schampos and soaps. It will most likely end up in the trash.







Hejsan!
Vad tråkigt att du känner såhär, har själv arbetat med gildas produkter och tycker om den här oljan. Den må vara lite trixig då man behöver väldigt lite av den, max ett pump och lödra upp med mycket vatten. Då löser den snabbt upp allt fett och smuts i ansiktet. Personligen tycker jag att den passar mer på en fetare hud än på en torr så är du en torr hudtyp förstår jag att den inte “plingar din klocka”. Prova att blanda med mer vatten, annars får du mer än gärna skicka hem den till mig :)
Hej Anna! Jag har inga som helst problem med själva rengöringsbiten, den är som sagt mycket effektiv på den fronten – det är snarare hur den rengör, med vad och hur det känns efteråt. Jag har egentligen klassisk blandhy men oljan torkar tyvärr ut huden ändå. Jag blir gärna av med mitt exemplar, skicka oss ett mail i så fall så ska vi se om vi kan ordna det hela.
Varför inte bara använda vanlig kallpressad olivolja eller mandel/jojobaolja?
Jag brukar köra på mandelolja när jag inte har något annat hemma, men det jag gillar med rengöringsoljor är att de är tunnare och lättare i konsistensen och går att skölja av utan att någon oljig hinna är kvar. Men det är ett prima budgetalternativ.
Hej Sofia,
Det va tråkigt att du inte kom överens med Cleansing Oil.
jag har ett tips för dig:
Oljan är otroligt dryg och en pump räcker för en blandhud, kanske till och med en pump är mycket för din blandhud nu på vintern, Ta då en halv pump. Bäst effekt från oljan får du om du blandar upp den med vatten i handen så den löddrar lite innan du masserar in den i ansiktet.
Cleansing oil är en snabb och effektiv rengöring för ansiktet och används inte på samma sätt som vissa andra rengöringsoljor.
Jag hoppas tipsen funkar för dig och att du ger oljan en ny chans :-)
med vänlig hälsning
Benjamin, Hudterapeut
Hej Benjamin!
Kul att du tar dig tid att kommentera och komma med tips, jag har testat att minska dosen olja och har alltid gjort så att jag löddrat upp den med vatten i händerna – men tyvärr är ingredienserna för tuffa för min hud och hur mycket eller lite jag doserar så kommer jag inte ifrån detta faktum. Synd att den här inte funkade lika bra för mig som vissa andra produkter från Gilda.